Pokud při vánočním pečení řešíte, co s přebývajícími žloutky, mám pro vás recept na křehoučké žloutkové cukroví. Cukroví z vyšlehané žloutkové hmoty do formiček patří k méně tradičním, zato velmi chutným typům vánočního cukroví.
➜ Co je žloutkové cukroví
Žloutkové cukroví se připravuje z vyšlehaných žloutků s moučkovým cukrem, ochucených vanilkou a kapkou citronové šťávy. Našlehaná hmota se nalévá do formiček různých tvarů, pomalu se peče v troubě, kde naskočí a nabyde, uvnitř vznikne dutina. Hotové cukroví se opatrně vyklepne z formičky a může se podávat.
Toto duté, vyfouklé cukroví ze žloutků připomíná rakvičky, oblíbený zákusek z českých cukráren. Neobsahuje žádnou mouku, je tedy přirozeně bezlepkové. Někdy se žloutkovému cukroví pro jeho texturu říká křehulky.
Já jsem žloutkové cukroví zkoušela poprvé loni před Vánoci. Vzhledem k absenci mouky se doslova rozplývá na jazyku. Je sladké a křupavé, stačí dvě tři kousnutí a už si saháte pro další kousek!
➜ Suroviny
Na domácí žloutkové cukroví potřebujete:
- Žloutky plus celé vejce; aby upečené cukroví po upečení dobře drželo pohromadě.
- Moučkový cukr; nikoliv krupicový. S moučkovým cukrem vznikne nadýchaná žloutková pěna správné konzistence. Důležité: Vejce by neměly být studené z lednice. Tento problém jednoduše vyřeším tak, že vejce ponořím na deset minut do mísy s teplou až horkou (nikoliv vroucí) vodou.
- Vanilková pasta; nebo vanilkový cukr
- Citronová šťáva; pro chuť a vůni Vánoc
- Tuk; na prvotní vymazání formiček. Používám sádlo, ale máslo bude taky fajn.
✅ Přesné množství ingrediencí najdete na konci článku v kartě receptu, kterou si také můžete vytisknout.
Formičky na žloutkové cukroví: Použila jsem tvar košíčků o průměru asi 6 cm. Doporučuji spíše vyšší formičky, protože žloutková hmota při pečení naskočí, tak aby nevytekla ven.
Kuchyňské vybavení: K našlehání žloutků používám ruční mixér se šlehacími metlami.
➜ Jak udělat žloutkové cukroví
Příprava formiček
KROK 1/6: Formičky omyjte a osušte. Každou vymažte kouskem tuku. Vymazané formičky vyskládejte na větší prkénko a dejte do lednice vychladit.
Žloutkové těsto
KROK 2/6: Do mísy dejte žloutky a celé vejce. Začněte je šlehat elektrickým mixérem s metlami, nejprve na nižší otáčky. Ty postupně zvyšujte a přisypávejte v dávkách moučkový cukr. Někde v půlce šlehání přidejte vanilku a citronovou šťávu.
Zhruba do deseti minut by žloutková hmota měla být našlehaná. Nabyde na objemu a zesvětlá, je sametově hebká a pomalu odkapává ze šlehacích metliček.
KROK 3/6: Vyndejte z lednice vymazané formičky. Pomocí lžíce do každé z nich nalijte žloutkovou hmotu. Formičky naplňte maximálně do dvou třetin, protože těsto při pečení naskočí.
Pečení žloutkového cukroví
KROK 4/6: Troubu předehřejte na 150 °C. Plech s formičkami dejte do trouby a pečte 5-10 minut, dokud těsto nenaskočí do úrovně horního okraje formiček. Každá trouba peče jinak, je potřeba cukroví v této fázi ohlídat.
Poté teplotu trouby stáhněte na 110 °C a pomalu pečte dalších 30 minut.
KROK 5/6: Ke konci pečení vyndejte z trouby jednu formičku, nechte ji krátce vychladit a cukroví z ní opatrně vyklepněte. Rozpulte ho a zkontrolujte, zda na dně není mokré. To by znamenalo, že ještě není dopečené a potřebuje dalších 5-10 minut v troubě.
Pokud je cukroví suché a křupavé, vyndejte plech s ostatními formičkami a nechte je chvíli vychladit.
Vyklepnutí cukroví z formiček
KROK 6/6: Cukroví opatrně vyjměte z formiček. Nemusíte formičkou nijak zvlášť klepat o stůl, stačí jemně otočit horní část cukroví vystupující z formičky a uvolnit ji.
Pokud jste formičky předem důkladně vymastili, cukroví by se mělo bez problémů uvolnit.
➜ Co se může pokazit?
Jednou se mi nepovedlo dobře vyšlehat žloutkovou hmotu. Podezírám z toho krupicový cukr, který jsem přidala v domnění, že hmota bude lépe našlehaná. Hmota nebyla nadýchaná, jak jsem byla zvyklá.
Když jsem cukroví pekla, těžká část hmoty klesla ke dnu formiček a totálně se k nim přilepila. Upečené cukroví nešlo z formičky vyklepnout za žádnou cenu. Nakonec jsem formičky i s upečeným cukrovím musela naházet do mísy s teplou vodou a nechat odmočit. Celá dávka tak přišla vniveč.
➜ Jak skladovat žloutkové cukroví
Aby cukroví vydrželo co nejdéle křupavé, doporučuju skladovat jej dobře uzavřené ve vzduchotěsné nádobě. Ideální je kovová nebo plastová krabice s víkem vyložená fólií. Uchovávejte na chladném a suchém místě.
➜ Kdy péct a jak dlouho cukroví ze žloutků vydrží
Podle mých zkušeností vydrží cukroví bez problémů týden. Pokud je dělám na Vánoce, peču je několik dní před svátky jako jedno z posledních vánočních cukroví. Cukroví nepotřebuje odležet, naopak by mohlo časem změknout a přijít o svou křupavost.
➜ Užitečné tipy
- Připravte si dostatečné množství formiček. Těsto byste měli zpracovat na jedno pečení. Pokud byste čekali 40 minut, než se křehulky upečou, zbývající našlehaná hmota by vám spadla.
- Nepodceňujte čas potřebný ke šlehání vajec s cukrem. Doporučuji šlehat alespoň 10 minut, dokud nebude vaječná směs lehká a nadýchaná.
- Žloutkové cukroví neobsahuje žádný lepek ani mléčné výrobky, jsou proto vhodné pro osoby s nesnášenlivostí lepku nebo pro ty s intolerancí na laktózu.
Další vánoční cukroví:
Vánoční cukroví ze žloutků
Suroviny
- 2 ks žloutek
- 1 ks vejce - celé
- 180 g moučkový cukr
- ½ lžička vanilková pasta - nebo vanilkový cukr
- ½ lžička citronová šťáva
Instrukce
- Formičky omyjte a osušte. Každou vymažte kouskem tuku. Vymazané formičky vyskládejte na větší prkénko a dejte do lednice vychladit.
- Do mísy dejte žloutky a celé vejce. Začněte je šlehat elektrickým mixérem s metlami, nejprve na nižší otáčky. Ty postupně zvyšujte a přisypávejte v dávkách moučkový cukr. Někde v půlce šlehání přidejte vanilku a citronovou šťávu.
- Zhruba do deseti minut by žloutková hmota měla být našlehaná. Nabyde na objemu a zesvětlá, je sametově hebká a pomalu odkapává ze šlehacích metliček.
- Vyndejte z lednice vymazané formičky. Pomocí lžíce do každé z nich nalijte žloutkovou hmotu. Formičky naplňte maximálně do dvou třetin, protože těsto při pečení naskočí.
- Troubu předehřejte na 150 °C. Plech s formičkami dejte do trouby a pečte 5-10 minut, dokud těsto nenaskočí do úrovně horního okraje formiček. Každá trouba peče jinak, je potřeba cukroví v této fázi ohlídat.
- Poté teplotu trouby stáhněte na 110 °C a pomalu pečte dalších 30 minut.
- Ke konci pečení vyndejte z trouby jednu formičku, nechte ji krátce vychladit a cukroví z ní opatrně vyklepněte. Rozpulte ho a zkontrolujte, zda na dně není mokré. To by znamenalo, že ještě není dopečené a potřebuje dalších 5-10 minut v troubě.
- Pokud je cukroví suché a křupavé, vyndejte plech s ostatními formičkami a nechte je chvíli vychladit.
- Cukroví opatrně vyjměte z formiček. Nemusíte formičkou nijak zvlášť klepat o stůl, stačí jemně otočit horní část cukroví vystupující z formičky a uvolnit ji. Pokud jste formičky předem důkladně vymastili, cukroví by se mělo bez problémů uvolnit.
Poznámky
- Z jedné dávky dostanete asi 25 kousků cukroví.
- Kdy křehulky péct a jak dlouho vydrží? Podle mých zkušeností vydrží cukroví bez problémů týden. Pokud je dělám na Vánoce, peču je několik dní před svátky jako jedno z posledních vánočních cukroví. Cukroví nepotřebuje odležet, naopak by mohlo časem změknout a přijít o svou křupavost.
- Jak skladovat žloutkové cukroví? Aby cukroví vydrželo co nejdéle křupavé, doporučuju skladovat jej dobře uzavřené ve vzduchotěsné nádobě. Ideální je kovová nebo plastová krabice s víkem vyložená fólií. Uchovávejte na chladném a suchém místě.
- Připravte si dostatečné množství formiček. Těsto byste měli zpracovat na jedno pečení. Pokud byste čekali 40 minut, než se křehulky upečou, zbývající našlehaná hmota by vám spadla.
Nutriční hodnoty
Orientační hodnoty na 1 porci
O nutričních hodnotách
Blanka
Dobrý den, zkoušela jsem toto cukroví poprvé a musím říct že dopadlo na výbornou a to díky skvělému popisu i rad, co a jak udělat a čemu se vyvarovat 😉. Super blog 😊. Děkuji Blanka
Petra Kupská
Děkuji za tak hezkou zpětnou vazbu, potěšilo mě, že měl recept úspěch! Největší zásluhy však patří vždy tomu, kdo se postavil do kuchyně a vařil 🙂